Automatyczne śledzenie wyrobu w procesie produkcyjnym

Dokładnie zdefiniowana lista materiałowa (BOM), efektywność zasobów oraz precyzyjnie określony proces produkcyjny mogą zapewnić terminową realizację zleceń, nie gwarantując jednak oczekiwanej jakości wyrobu gotowego, która jest pochodną nie tylko powyższych, ale także precyzyjnie określonych planów kontroli, działań korygujących i zapobiegawczych. Ma to szczególne znaczenie dla takich branż jak: elektronika, przemysł lotniczy, technika medyczna i automotive, gdyż odnosi się bezpośrednio do bezpieczeństwa użytkownika końcowego.

Jak odpowiednio podejść do śledzenia wyrobu w procesie?

W momencie zgłoszenia reklamacji klienta jesteśmy zmuszeni odtworzyć cały cykl produkcyjny i znaleźć etap na którym pojawiła się wada, stwierdzając jednoznacznie czy wynika ona z odchyleń procesowych, czy może jest przyczyną wadliwego surowca, prefabrykatu, komponentu. Kluczowa jest tutaj rejestracja partii komponentów, numerów seryjnych podzespołów, opakowań ale także założonych parametrów pracy maszyn z ewidencją wszelkich zmian dokonywanych przez operatorów.


MES

GUARDUS MES poprzez ideę integracji poziomej wzdłuż całego łańcucha logistycznego zapewnia identyfikacje na każdym etapie produkcji oddając w nasze ręce pełną genealogię wyrobu gotowego z dokładnością nie tylko do pojedynczego komponentu ale także zasobu produkcyjnego realizującego konkretne działanie w procesie.traceability

Zastosowanie określonych peryferiów (kody kreskowe, matryca 2D, RFID, skanery, terminale etc.) automatyzuje i przyspiesza rejestrację, minimalizując jednocześnie wystąpienie pomyłek.

Samo śledzenie może odbywać się w dwóch kierunkach uzależnionych od efektu jaki chcemy uzyskać:


Top-Down

wychodzi od produktu gotowego i pokazuje wszystkie wykorzystane surowce i komponenty aż do momentu przyjęcia z zewnątrz. Na tej podstawie można sprawdzić zgodność cech produktu z wymaganiami klienta.
  

Bottom-Up

pokazuje w jaki sposób i gdzie użyte zostały poszczególne surowce, w produktach pośrednich lub produkcie gotowym. Umożliwia całkowitą redukcję, bądź ograniczenie wpływu jakości surowców na produkt końcowy

W rzeczywistości: jakie są korzyści z śledzenia w systemie MES?
Poprzez integrację danych o produktach i procesach GUARDUS MES gwarantuje najwyższą możliwą kontrolę i szybką rewizję w przypadku odchyleń jakościowych. Otrzymujemy dostęp online do wyników kontroli, zleceń produkcyjnych wraz ze specyfikacjami części i reklamacjami.

traceability

 

Potrzebujesz więcej informacji? Dostrzegasz korzyści z tego rozwiązania?
Skontaktuj się z naszym doradcą +48 32 338 68 20

 


Dowiedz się więcej na temat rozwiązań i funkcji jakie niesie ze sobą GUARDUS MES - zamów broszurę już dziś!


GUARDUS to kompleksowe rozwiązanie do ciągłego zbierania, wizualizacji oraz nadzoru ważnych informacji dotyczących jakości - CAQ oraz produkcji MDE, BDE, umożiwiający śledzenie zwrotne TRA oraz analizowanie wskaźników efektywności KPI.


formularz zamówienia

kontakt

SOLDIS Sp. z o.o.
ul. Olimpijska 8
44-109 Gliwice

tel +48 32 338 68 20
fax +48 32 338 68 28
biuro@soldis.pl

mapa dojazdu